Ana Sayfa Hakkımızda Ankarada Yangın Tüpü ve Kullanımı Yangın Söndürme Cihazlarını Neden Kullanmalıyız İletişimEnglish French German Russian

Ana Menü
Ürünlerimiz
Yönetmelik ve TSE

 

BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDAKİ YÖNETMELİK                                                                                                                                                               YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARI KONUSU

MADDE 37 – Aynı Yönetmeliğin 99 uncu maddesi başlığı ile birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Taşınabilir söndürme cihazları

MADDE 99- (1) Taşınabilir söndürme cihazlarının tipi ve sayısı, mekânlarda var olan durum ve risklere göre belirlenir. Buna göre;

a) A sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle çok maksatlı kuru kimyevi tozlu veya sulu,

b) B sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu, karbondioksitli veya köpüklü,

c) C sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru kimyevi tozlu veya karbondioksitli,

ç) D sınıfı yangın çıkması muhtemel yerlerde, öncelikle kuru metal tozlu,

söndürme cihazları bulundurulur. Hastanelerde, huzurevlerinde, anaokullarında ve benzeri yerlerde sulu veya temiz gazlı söndürme cihazlarının tercih edilmesi gerekir.

(2) Düşük tehlike sınıfında her 500 m2, orta tehlike ve yüksek tehlike sınıfında her  250 m² yapı inşaat alanı için 1 adet olmak üzere, uygun tipte 6 kg’lık kuru kimyevî tozlu veya eşdeğeri gazlı yangın söndürme cihazları bulundurulması gerekir.

(3) Otoparklarda, depolarda, tesisat dairelerinde ve benzeri yerlerde ayrıca tekerlekli tip söndürme cihazı bulundurulması mecburidir.

(4) Söndürme cihazları dışarıya doğru, geçiş boşluklarının yakınına ve dengeli dağıtılarak, görülebilecek şekilde işaretlenir ve her durumda kolayca girilebilir yerlere, yangın dolaplarının içine veya yakınına yerleştirilir. Söndürme  cihazlarına ulaşma mesafesi en fazla 25 m olur. Söndürme cihazlarının, kapı arkasında, yangın dolapları hariç kapalı dolaplarda ve derin duvar girintilerinde bulundurulmaması ve ısıtma cihazlarının üstüne veya yakınına konulmaması gerekir. Ancak, herhangi  bir sebeple söndürme cihazlarının doğrudan görünmesini engelleyen yerlere konulması halinde, yerlerinin uygun fosforlu işaretler ile gösterilmesi şarttır.

(5) Taşınabilir söndürme cihazlarında söndürücünün duvara bağlantı asma halkası duvardan kolaylıkla alınabilecek şekilde yerleştirilir ve 4 kg’dan daha ağır ve 12 kg’dan hafif olan cihazların zeminden olan yüksekliği yaklaşık 90 cm’yi aşmayacak şekilde montaj yapılır.

(6) Arabalı yangın söndürme cihazlarının TS EN 1866 ve diğer taşınabilir yangın söndürme cihazlarının TS 862- EN 3 kalite belgeli olması şarttır.

(7) Yangın söndürme cihazlarının periyodik kontrolü ve bakımı TS ISO 11602-2 standardına göre yapılır. Söndürme cihazlarının bakımını yapan üreticinin veya servis firmalarının dolum ve servis yeterlilik belgesine sahip olması gerekir. Servis veren firmalar, istenildiğinde müşterilerine belgelerini göstermek zorundadır. Söndürme cihazlarının standartlarda belirtilen hususlar doğrultusunda yılda bir kez yerinde genel kontrolleri yapılır ve dördüncü yılın sonunda içindeki söndürme maddeleri yenilenerek hidrostatik testleri yapılır. Cihazlar dolum için alındığında, söndürme cihazlarının bulundukları yerleri tehlike altında bırakmamak için, servisi yapan firmalar, bakıma aldıkları yangın söndürme cihazlarının yerine, aldıkları söndürücü cihazın özelliğinde ve aynı sayıda kullanıma hazır yangın söndürme cihazlarını geçici olarak bırakmak zorundadır.

(8) Binalara konulacak yangın söndürme cihazlarının cinsi, miktarı ve yerlerinin belirlenmesi konusunda, gerekirse mahalli itfaiye teşkilatının görüşü alınabilir.”

 

Vitrin Ürünlerimiz
 
YANGIN DOLABI  
 

 
ARABALİ YANGİN TUPU12 KG  
 

 
yangin tüpü 1kg  
 

 
Manometre ve Oring - Sifon  
 

 
6 KG HALO KARBON  
 

 
250 KG ABC-S ROMORKLU  
 

 
45 KG CO2 ARABALI CİHAZ  
 

 
YANGIN MAKARASI  
 

 
TEORİK YANGIN EGİTİMİ  
 

 
ABC MAP90 KİMYEVİ TOZ  
 

 
Profil Y.S.C Askı  
 

 
YANGIN DOLABI  
 

 
ORTA TİP DAVLUMBAZ  
 

 
YANGIN TÜPÜ DOLABI  
 

 
YANGIN SÖNDÜRÜCÜ 4 KG  
 

 
2 KG HALO KARBON  
 

 
EMNİYET TERTİBATLI VALFLER  
 

 
ABC MAP 40 KİMYEVİ TOZ  
 

 
1000 KG KÖPÜKLÜ YAN SÖN CİHAZI  
 

 
Duvar tipi davlumbazi  
 

 
Yangin Söndurucu 2 kg  
 

 
ARABALİ YANGİN SONDURME 25 KG  
 

 
YANGIN SÖNDÜRÜCÜ12 KG  
 

 
50 KG KT ABC-S ARABALI  
 

 
5 KG CO2 CİHAZ  
 

 
50 KG KÖPÜKLÜ CİHAZ  
 

 
2 KG SPRİNG CİHAZ  
 

 
AFF KÖPÜK  
 

 
2 KG CO2 YSC  
 

 
6 KG SPRİNG  
 

 
10 KG CO2 ARABALI CİHAZ  
 

 
YANGIN DOLABI  
 

 
Yangın Köpükleri  
 

 
YANGIN SÖNDÜRÜCÜ 9 KG  
 

 
YANGIN SÖNDÜRÜCÜ 6 KG  
 

 
SAHA EGİTİMİ  
 

 
500 KG KÖPÜKLÜ ROMORKLU YSC  
 

 
25 KÖPÜKLÜ CİHAZ  
 

 
Yanmaz Elbiseler  
 

 
Hortumlar  
 

 
NOVEC 1230 Gazlı Söndürme Sistemi  
 

 
2-2,5 İNÇ Lans - Rekor - Vanalar  
 

Bizden Haberler
Duyurular
2012 © mistok.com.tr - Yonca Sistem ile hazırlanmıştır.
555717 Tekil Ziyaretçi

Kullanıcı Adı Şifre