Ana Sayfa Hakkımızda Ankarada Yangın Tüpü ve Kullanımı Yangın Söndürme Cihazlarını Neden Kullanmalıyız İletişimEnglish French German Russian

Ana Menü
Ürünlerimiz
Yangın Söndürme Cihazlarını Neden Kullanmalıyız

YANGIN SÖNDÜRME CİHAZLARINI NEDEN KULLANMALIYIZ.

Büyüklerimiz dikkat edin üç şey varki ihmale gelmez demiştir. Şayet ihmalkar davranırsanız faturası ağır olabilir diye yıllar önce uyarmışlar. Bunlar borç, hastalık ve yangındır. Bunları hafife alan insanların akıbetinin genelde üzücü olduğunu hepimiz görmekteyiz. Bilgi eksikliği nedeniyle üzücü olayların yaşanmaması için  yangın söndürme cihazlarından bahsetmek yararlı olacaktır.

Yangın deyince aklımıza  ilk gelen şey yangın söndürme cihazlarıdır. Çevremize baktığımızda, Yangın söndürme cihazlarıyla ilgili üç grup görüyoruz.

1. grup : Aldığı eğitim nedeniyle önemine inandığı veya bir yangında kendisinin, çevresindeki bir yakının zarar gördüğü ya da yangın söndürme  cihazı nedeniyle en az zararla kurtulduğunu gördüğü için  bulunduruyor. Sürekli periyodik kontrolünü yapıyor ve  cihazın doğru kullanımını biliyor. Her fırsatta çevresindeki insanları bu noktada bilgilendirmeye ve ilgilendirmeye çalışıyor.

2. grup : Resmi veya özel kurumlarda denetimlerde sorulduğu veya aldığı araçla geldiği, işyeri ruhsatı alırken, ihaleye girerken istendiği için bulunduruyor. Hiç denemediği için, kullanımını doğru dürüst bilinmiyor, cihazın boş veya dolu olması fark etmiyor. İstenmesini, boşa masraf olarak görüyor.

3. grup  : Bilgi eksikliği nedeniyle bulundurmuyor. Fakat yangın söndürme cihazı bulundurduğunda ve doğru kullanımını bildiğinde ihtiyaç halinde kendisine ve çevresine neler kazandırabileceği hayatın içinden örneklerle kendisine anlatıldığında derhal bulundurmaya çalışıyor.

Bu bağlamda ‘’ yangınlar için küçük küçük masraf yapmaktan çekinmeyiniz. Zira büyük büyük gemileri küçük küçük delikler batırır’’ diyen filozoftan hareketle bu işin mutlaka ciddiye alınması herkesin yararına olacaktır.

Bu nedenle ;

*   Resmi işlerimizde istendiği için yıllar önce bir defa alınmış,  depoya atılmış ve belki soran olur düşüncesiyle göstermelik olarak bulundurulan, kullanım dışı olan, dolu veya boş olduğu bilinmeyen  yangın söndürme cihazı bulundurmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

*Yönetici ve  Amir konumunda bulunan yetkililer bu işi küçümsemeyerek ara sıra da olsa gittikleri yerlerde yangın söndürme cihazlarına bakmaları çok faydalı olacaktır. Zira ‘’ ön tekerleği, arka tekerlek takip eder veya telkinden çok, temsil önemlidir ’’  diye güzel bir atasözümüz var.

* Fiziksel olarak mevcut bulunan yangın söndürme cihazları, ihtiyaç halinde kullanılmak üzere daima  fonksiyonel olarak  kullanılabilir durumda olmalıdır. Bu noktada öncelikle  resmi kurumlar ve araçlar örnek olmalıdır.

* Evlerimizde, iş yerlerimizde, apartmanlarımızda ortak alanlarda kullanımını bilmek şartıyla, mutlaka yangın söndürme cihazı bulundurulmalıdır.

* İnsanları bilinçlendirmek ve toplumda olumlu kamuoyu oluşturmak için resmi kurumların ve okulların  yanı sıra, mahalle bazında muhtar  ve cami imamlarımızın da katkıları sağlanarak,  örnek yangın tatbikatları yapılabilir. Yazılı ve görsel basında yapılan bu faaliyetlerin işlenmesi ayrıca olumlu katkı sağlayacaktır.

‘’ öğrenmenin üç kaynağı vardır, bunlardan bir tanesi de çok gezmek ve çok görmektir’’ demiş büyüklerimiz. O halde olası afetlere, yangınlara tedbir olarak sadece bakan değil, gören gözlerimiz olmalıdır.

Yangın nedir?

Bir evin, bir mahallenin, bir köyün, bir ormanın veya büyük bir şeyin tutuşarak yanması. İnsanların başına gelen, deprem, su baskını, toprak kayması gibi elde olmayan sebeplere karşılık, yangınların çoğu, dikkatsizlik, tedbirsizlik ve ihmalden ileri gelmektedir\"yangın\"

Ateş bulunduğu tarihten itibaren insanlara birçok faydası olmuş, fakat kontrol edilememesi veya dikkatsizlik sonucu büyük yangın kazalarına sebep olmuş olan bir maddedir.

Büyük maddi ve manevi zararlara sebep olan yangın başlangıcının sebepleri pekçoktur. Son senelerdeki yangınların sebeplerinin başında, elektrik kontağı, tüpgaz, sigara, soba, baca ve patlayıcı maddeler gelmektedir. Tüpgazların dikkatsiz kullanılması yüzünden çıkan yangın ve patlamalar pekçok kimsenin ölümüne sebep olmaktadır. Daha çok yaz aylarında çıkan ormanyangınları da ormanlarımızın azalmasına ve tabiat güzelliklerimizin yok olmasına sebep olmaktadır. Son on yılda meydana gelen yangınlarda yüzlerce insan ölmüş, trilyonlarca maddi zarar tespit edilmiştir (1994).

Yangın güvenlik tedbirleri

1. Aktif yangın güvenlik tedbirleri: Portatif söndürücüler, bina içi ve dışı yangın suyu devreleri,otomatik yangın söndürme sistemleri, infilak söndürme sistemleri.

2. Pasif yangın güvenlik tedbirleri: Yangın alarm ve erken uyarı sistemleri, yapı ile ilgili tedbirler, bina tehlike ve kaçış imkanlarının planlanması, tutuşabilirliği kontrol etme, kullanıcı davranışları sınırlama. Yangından korunma çareleri:

Dikkatli ve tedbirli olmakla yangından korunmak, büyük ölçüde insanların elindedir.

Vitrin Ürünlerimiz
 
Manometre ve Oring - Sifon  
 

 
Yangın Köpükleri  
 

 
yangin tüpü 1kg  
 

 
SAHA EGİTİMİ  
 

 
YANGIN DOLABI  
 

 
Profil Y.S.C Askı  
 

 
TEORİK YANGIN EGİTİMİ  
 

 
250 KG ABC-S ROMORKLU  
 

 
50 KG KÖPÜKLÜ CİHAZ  
 

 
45 KG CO2 ARABALI CİHAZ  
 

 
1000 KG KÖPÜKLÜ YAN SÖN CİHAZI  
 

 
ABC MAP 40 KİMYEVİ TOZ  
 

 
25 KÖPÜKLÜ CİHAZ  
 

 
2-2,5 İNÇ Lans - Rekor - Vanalar  
 

 
Hortumlar  
 

 
2 KG SPRİNG CİHAZ  
 

 
EMNİYET TERTİBATLI VALFLER  
 

 
YANGIN DOLABI  
 

 
6 KG SPRİNG  
 

 
2 KG HALO KARBON  
 

 
YANGIN SÖNDÜRÜCÜ 9 KG  
 

 
YANGIN SÖNDÜRÜCÜ 6 KG  
 

 
6 KG HALO KARBON  
 

 
AFF KÖPÜK  
 

 
YANGIN TÜPÜ DOLABI  
 

 
Yangin Söndurucu 2 kg  
 

 
500 KG KÖPÜKLÜ ROMORKLU YSC  
 

 
YANGIN MAKARASI  
 

 
ARABALİ YANGİN TUPU12 KG  
 

 
10 KG CO2 ARABALI CİHAZ  
 

 
5 KG CO2 CİHAZ  
 

 
ABC MAP90 KİMYEVİ TOZ  
 

 
ARABALİ YANGİN SONDURME 25 KG  
 

 
YANGIN SÖNDÜRÜCÜ 4 KG  
 

 
Duvar tipi davlumbazi  
 

 
YANGIN SÖNDÜRÜCÜ12 KG  
 

 
YANGIN DOLABI  
 

 
ORTA TİP DAVLUMBAZ  
 

 
2 KG CO2 YSC  
 

 
Yanmaz Elbiseler  
 

 
50 KG KT ABC-S ARABALI  
 

 
NOVEC 1230 Gazlı Söndürme Sistemi  
 

Bizden Haberler
Duyurular
2012 © mistok.com.tr - Yonca Sistem ile hazırlanmıştır.
555699 Tekil Ziyaretçi

Kullanıcı Adı Şifre